Standardy ochrony małoletnich w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pabianicach
(wersja skrócona dla małoletnich)
- Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami GOPS-u, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich.
Osoby mające bezpośredni kontakt z Tobą powinny wykonywać swoje zadania z poszanowaniem Twoich praw oraz praw innych osób, z szacunkiem, uprzejmie i kulturalnie.
- Masz prawo być wysłuchany.
- Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Ciebie jakichkolwiek form przemocy.
- Osoby mające kontakt z Tobą muszą powstrzymać się od zachowań, które mogłyby naruszać Twoją przestrzeń osobistą, powodować u Ciebie poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu.
- Każdy człowiek ma prawo do życia w bezpiecznym środowisku. Pracownicy GOPS są po to, żeby Ci pomóc.
- Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego, a także składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i zawiadamiania sądu opiekuńczego.
- W sytuacji podejrzenia lub posiadania informacji, że Jesteś krzywdzony, pracownik GOPS mający z Tobą bezpośredni kontakt od razu informuje o tym Kierownika GOPS.
- Uruchamia się działania interwencyjne i pomocowe przy współpracy różnych instytucji, np. Poradni psychologicznej, Policji, Prokuratury, Sądu Rodzinnego.
- Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty”.
- W sytuacji podejrzenia przemocy domowej uruchamia się procedurę, nazywaną Niebieskie Karty. Jej celem jest zaprzestanie stosowania wobec Ciebie przemocy.
- W ramach tej procedury powołuje się specjalną grupę osób, którym zależy na udzieleniu Ci pomocy. W skład grupy wchodzi pracownik socjalny GOPS, policjant, a także np. zaufany Tobie nauczyciel ze szkoły.
- Uruchamiane są działania wspierające Ciebie, Twoich bliskich doznających przemocy, a także osobę, która stosuje przemoc.
- Zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
- Pracownik socjalny GOPS oraz asystent rodziny, w miarę możliwości po konsultacji z psychologiem, przygotowują dla Ciebie plan wsparcia.
- Twój plan wsparcia może obejmować w zależności od Twoich potrzeb, różne formy wsparcia- wsparcie socjalne, medyczne, psychologiczne czy prawne i może być modyfikowany w zależności od potrzeb Twoich oraz Twojej rodziny.
- Zasady bezpieczeństwa
- Głośno powiedz „nie” w sytuacji doznawania przykrości, strachu, bólu i zagrożenia.
- Alarmuj, gdy potrzebujesz pomocy- krzycz lub wezwij pomoc telefonicznie.
- Powiedz komuś dorosłemu, co się stało.
- Mów zaufanym osobom o tajemnicach, które Cię niepokoją.
Ważne telefony:
Telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800-12-12-12
Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży Dajemy Dzieciom Siłę: 116-111
GOPS w Pabianicach: 668-374-148
Numer alarmowy: 112