Opis projektu
Projekt jest realizowany w formule partnerskiej przez:
Gminę Pabianice/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach – Partner Wiodący
Powiat Pabianicki/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – Partner
Miasto Pabianice/Miejskie Centrum Pomocy Społecznej w Pabianicach – Partner
Gminę Dłutów/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach – Partner
Fundację Idee Społeczne FIDEES – Partner
Celem projektu „CUŚ dla pabianickiego” jest zwiększenie dostępu do równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług społecznych poprzez utrzymanie i utworzenie na terenie powiatu pabianickiego w okresie od 01.12.2023 r. do 30.04.2027 r. 81 miejsc świadczenia usług społecznych dla 127 osób (95K, 32M).
Całkowita wartość projektu wynosi 14 722 377,15 zł, w tym kwota dofinansowania 12 514 020,58 pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.
Projekt jest skierowany do mieszkańców powiatu pabianickiego:
- potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w tym z powodu wieku, stanu zdrowia, niepełnosprawności),
- otoczenia w/w osób, w szczególności rodziny sprawujące opiekę nad seniorami, osobami
z niepełnosprawnościami i innymi osobami wymagającymi wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, - kadry podmiotów świadczących usługi w społeczności lokalnej.
W ramach projektu powstaje 81 miejsc świadczenia usług społecznych w formie:
- usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania,
- sąsiedzkich usług opiekuńczych,
- usług asystenckich,
- dwóch klubów dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
- dwóch wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego,
- punktu informacyjnego.
Projekt skierowany jest również do jego kadry (11 osób) w zakresie podniesienia kwalifikacji i kompetencji (m.in. szkolenie dot. mediacji, radzenia sobie z agresywnym klientem).
Mieszkańcy Gminy Pabianice mogą skorzystać z oferty realizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach w formie:
1. Klubu dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
2. opiekuńczych usług sąsiedzkich,
3. wsparcia asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością
Ad. 1
Klub dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu przewidziany jest dla 27 mieszkańców Gminy Pabianice. Prowadzony jest on w świetlicy wiejskiej w Woli Żytowskiej. Powyższy Klub to miejsce, w którym zadbamy, aby każdy uczestnik czuł się ważny, potrzebny i sprawny.
W ramach uczestnictwa w Klubie uczestnicy projektu mogą skorzystać: z zajęć ruchowych, zajęć usprawniających manualnie i intelektualnie oraz ze wsparcia psychologicznego. Dodatkowo, raz w miesiącu uczestnicy Klubu będą korzystać z jednej z poniższych aktywności wyjazdowych min.:
- basen,
- teatr,
- kino,
- muzeum
- wycieczka krajoznawcza
Klub dla osób wymagających wsparcia w codziennym funkcjonowaniu
adres: Wola Żytowska 4, 95-200 Pabianice
godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek : 9:00-14:00
Ad. 2
Opiekuńcze usługi sąsiedzkie
Z sąsiedzkich usług opiekuńczych skorzystać mogą osoby starsze, wymagające wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Powyższa forma wsparcia przewidziana jest dla 10 mieszkańców Gminy Pabianice.
Zakładany zakres wsparcia może obejmować zakupy, pielęgnację, w tym zabiegi higieniczne, kontakt z otoczeniem. Ważnym elementem wsparcia jest gotowość do świadczenia pomocy w sposób elastyczny, dostosowany do indywidualnych potrzeb odbiorcy (kilkuminutowe wizyty np. na podanie posiłku, leków, nocne interwencje w przypadku choroby). Celem usług sąsiedzkich jest podniesienie jakości życia uczestników projektu poprzez ich wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, aktywizację i pomoc w utrzymaniu kontaktu ze środowiskiem społecznym, umożliwienie jak najdłuższego funkcjonowania we własnym miejscu zamieszkania.
Sąsiedzkie usługi opiekuńcze będą mogły być świadczone 7 dni w tygodniu, w wymiarze nie większym niż 2 godziny dziennie i nie większym niż 30 godzin miesięcznie.
Świadczone usługi są nieodpłatne.
Osoby świadczące usługi sąsiedzkie nie mogą być spokrewnione z osobą wymagającą wsparcia jak również nie mogą zamieszkiwać z nią we wspólnym gospodarstwie domowym.
Ad.3
Wsparcie asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością
Kolejną formą wsparcia realizowaną przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pabianicach jest wsparcie w formie asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
Z powyższej formy wsparcia może skorzystać 17 mieszkańców Gminy Pabianice, którzy posiadają orzeczenie o niepełnosprawności (dzieci), orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (dorośli) oraz osoby starsze wymagające tego rodzaju wsparcia.
Do zadań asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej będzie należało wsparcie uczestników w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania, w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Pomoc w powyższej formie jest nieodpłatna.
Osoby zainteresowane udziałem w powyższym projekcie prosimy o kontakt z pracownikiem socjalnym Aleksandrą Pasek pod numerem telefonu 664-091-403 lub w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pabianicach ul. Łaska 3/5
https://www.facebook.com/GOPSPabianice?locale=pl_PL
https://pabianice.gmina.pl/11334/cus-dla-pabianickiego.html
Zadanie realizowane w ramach projektu „CUŚ dla pabianickiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027